Czym jest powierzchnia magazynowa?

Najlepszym miejscem do magazynowania zapasów i składowania produktów jest oczywiście magazyn. Warto mieć na uwadze, że firmy muszą gdzieś przechowywać swoje towary oraz wyroby. Artykuł został napisany przez firmę Longint, producenta oferującego program do magazynu LoMag.

Cechy magazynu

Wielkość magazynu i konstrukcja zależy od typu branży i składowanych produktów. Należy pamiętać, żeby wcześniej odpowiednio przemyśleć powierzchnię magazynową, ponieważ musi być idealnie dopasowana. Miejscem, gdzie przechowuje się towar jest powierzchnia składowa, która z reguły zajmuje najwięcej przestrzeni. Należy pamiętać, żeby magazyn był wykonany z wytrzymałych i solidnych materiałów, żeby mógł posłużyć przez wiele lat. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się magazyny logistyczne. Na uwagę zasługuje także powierzchnia administracyjno-biurowa, w której wykonywane są prace biurowe oraz logistyczne. Utrzymywanie zapasów to główne zadanie magazynowania i na tym powinna skupiać się firma. Dostępnych jest wiele rodzajów magazynów, ale magazyny otwarte cieszą się największym zainteresowaniem.

Zastosowanie magazynów

Należy jednak pamiętać, że najbezpieczniejsze są oczywiście magazyny zamknięte, ale koszty ich budowy także są najwyższe, dlatego nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. W magazynach otwartych przechowuje się zazwyczaj piasek lub żwir, czyli materiały, które są raczej odporne na czynniki atmosferyczne. Są to wydzielone place, które nie są z żadnej strony osłonięte. Całkowicie zabudowane są z kolei magazyny logistyczne zamknięte, które są ciekawą alternatywą. Czynniki atmosferyczne potrafią zepsuć nawet najlepszy towar, dlatego warto zainwestować w odpowiednią ochronę. Można wyróżnić magazyny wielokondygnacyjne, parterowe, naziemne oraz podziemne. Wydzielone z ogólnej przestrzeni są magazyny półotwarte, które zamyka się jedynie w częściowy sposób. Można tam składować produkty, który posiadają dużą odporność na zmiany temperatury.

Magazyny logistyczne – formalności

Niektóre produkty potrzebują jednak specjalnych zabezpieczeń lub warunków. Takie materiały to między innymi materiały wybuchowe, które muszą być szczególnie zabezpieczone. Właśnie po to budowane są magazyny specjalne z odpowiednio zaprojektowaną konstrukcją, która zapewnia pełną ochronę. Niezwykle ważna jest dokumentacja magazynowa, która powinna być wykonywana rzetelnie. Magazyn logistyczny powinien posiadać wydzielone biuro księgowe. Każdy obrót towarów musi być odnotowany, a jednym z ciekawszych dokumentów jest wydanie zewnętrzne, czyli WZ.

Magazyny są ważnymi czynnikami łańcucha dostaw, ponieważ służą do przechowywania produktów. W logistyce najważniejsze jest planowanie oraz zarządzanie. Cele strategiczne są różne, ponieważ firmy działają według własnych zasad. Różnią się także powierzchnie magazynów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.