Formalności i etapy związane ze sprzedażą mieszkania

Przed sprzedażą mieszkanie trzeba zastanowić się, jakie formalności należy załatwić, jakie dokumenty przygotować i czy poradzimy sobie z tym sami, czy będziemy korzystać z pomocy biura nieruchomości. Artykuł napisany został we współpracy z investore.pl.

Sprzedaż mieszkania przez biuro czy na własną rękę?

Decyzję o tym czy mieszkanie sprzedamy samodzielnie, czy z pomocą biura nieruchomości trzeba dobrze przemyśleć. Proces samodzielnej sprzedaży wiązać będzie się z załatwieniem wielu formalności, wyceną mieszkania oraz ze znalezieniem kupca.
Decydując się na pomoc biura nieruchomości, sprzedający ma mniej obowiązków do wykonania, ale musi liczyć się z tym, że po sprzedaniu nieruchomości należy uiścić opłatę, jaką jest prowizja od sprzedanego mieszkania.
Podczas podejmowania decyzji o samodzielnym sprzedawaniu mieszkania, a skorzystaniu z pomocy biura trzeba przemyśleć wszystkie wady i zalety każdego z rozwiązań. Dobrym rozwiązaniem jest próba samodzielnego sprzedania mieszkania, a kiedy transakcja nie dojdzie do skutku, można zwrócić się po pomoc do biura nieruchomości.

Sprzedaż mieszkania krok po kroku

Załatwienie formalności związanych ze sprzedażą mieszkania trwać może kilka dni, natomiast sama sprzedaż mieszkania może zająć nawet kilka miesięcy.
Cały proces sprzedaży składa się z następujących etapów:

  • przygotowanie dokumentów, którymi są akt własności nieruchomości, zaświadczenie o tym, że mieszkanie nie jest zadłużone i poprzedni właściciele lub lokatorzy są wymeldowani, a także odpis z ksiąg wieczystych,
  • uprzątnięcie i przygotowanie mieszkania,
  • oszacowanie wartości mieszkania,
  • sporządzenie i umieszczenie ogłoszenia,
  • znalezienie kupca,
  • zawarcie przedwstępnej umowy, a następnie podpisanie umowy sprzedaży mieszkania u notariusza,
  • rozliczenie się z kupującym oraz przekazanie mu mieszkania,
  • rozliczenie się z podatku w odpowiednim Urzędzie Skarbowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.