Ogłoszenie upadłości konsumenckiej w 3 krokach. Zobacz, co trzeba zrobić!

Za pomocą upadłości konsumenckiej Bieruń można wreszcie pozbyć się problematycznych długów. W tym celu konieczne jest przejście procedury sądowej, by ogłosić upadłość i skorzystać z oddłużenia. Oto 3 kroki, które pozwalają na wszczęcie tej procedury i pozbycie się zadłużenia!

1. Sprawdź, czy spełniasz warunki do ogłoszenia upadłości

W pierwszym kroku konieczne jest sprawdzenie, czy można ogłosić upadłość jako konsument według obowiązujących przepisów prawa. Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Do tego celu konieczne jest spełnienie 2 podstawowych wymogów, czyli:

  1. Należy być konsumentem,
  2. Należy pozostawać w stanie niewypłacalności przez co najmniej 3 miesiące.

Wobec tego osoba, która chce ogłosić upadłość konsumencką, nie może prowadzić firmy lub też mieć zawieszonej firmy. Również nie może ona uczestniczyć w spółce.

Ważne jest też, by miała ona przez dłuższy czas problemy z niewypłacalnością, czyli nie mogła regulować swoich należności ze względu na trudną sytuację finansową. Przyjmuje się, że ten okres powinien wynieść minimum 3 miesiące.

2. Pobierz i wypisz wniosek o upadłość konsumencką

Drugim krokiem jest pobranie wniosku o upadłość konsumencką i jego wypisanie. Wzór wniosku o upadłość można znaleźć w internecie, by łatwiej go wypisać.

We wniosku wpisuje się wtedy szereg informacji, między innymi dotyczących obecnego stanu finansowego i majątkowego, zadłużenia wobec dłużników. Należy też dodać do niego załączniki potwierdzające sytuację, na przykład wypowiedzenia umów kredytowych, zaświadczenia o zadłużeniu, stanie zdrowia.

3. Złóż swój wniosek o upadłość do sądu

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką? Wypisany wniosek z załącznikami należy przekazać do wydziału zajmującego się sprawami upadłościowymi sądu rejonowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania.

Trzeba też opłacić wniosek. Opłata wynosi 30 złotych i jej potwierdzenie dodaje się do wniosku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.